Ekrem Buğra Ekinci, 1987’de Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Avukatlık stajı yaptı.

Ankara’da başladığı kariyerini İstanbul’da sürdürdü.
Doktorasını 1996’da İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Türkiye ve Daily Sabah gazetelerinde yazmaktadır.
Devam
 
Yazışmalar


Siz de Sual Gönderebilirsiniz...
Sual:
Bir yazınızdan oral ilişkinin hem câiz olduğu anlaşılıyor, hem de mekruh olduğu. Ama mekruh ne demektir tam olarak anlamış değilim. Mekruhun açıklamasını da bir yerden okudum, ama yine de tam kafama girmiyor. Anladığım, mekruh çirkin bir şey, ama günah olduğu kesin olan bir şey değil. Yazınızda ancak hayız durumunda oral seksin yapılabileceğini belirtmişsiniz. Ben bu işi yapmasam gözüm dışarıda olur. Dolayısıyla hayız yokken de yapsam ne olur? Ayrıca kadına oral seks yapılırsa ne olur? Kadının cinsel organının iç kısmının başladığı yere kadar erkeğin yalaması câiz olur mu ve kadının cinsel organının iç kısmının başladığı yerden sonrası orası kuru olursa câiz olur mu? Kadın kocasının cinsel organını ağzına alması durumunda erkekten meni olmayan diğer sıvı gelirse bunu kadının yalaması câiz midir, değil midir? Yazınızda Şâfiî mezhebinde meninin necis olmadığı geçiyor. Yani Şâfiî olan bir kadın kocasını menisi gelene kadar ağzıyla tatmin edebilir demek midir

Cevap;
O yazıda bir kadının kocasının âletini ağzına almasına mekruh diyen de, demeyen de olmuştur, yazıyor. Mekruh haramdan aşağıdır. Ateşle azap olunmayan, ama âhirette ıkabı (cezası, karşılığı) bulunan iştir. Burada mekruhlukta da ihtilâf olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla bir kadın kocasının âletini ağzına alsa, bazı âlimlere göre mekruh değildir.

İslâmiyet cinsî hayatta birkaç mühim yasak koymuştur. Erkeğin erkeğe, kadının kadına gitmemesi; zina etmemek; helâline de arkadan yaklaşmamak ve âdetliyken yaklaşmamak. Bunun dışında yasak konmamıştır. Oral seks açıkça yasak edilmiş değildir. Şu kadar ki, cinsî temasın normal şekli tasvir edilmiştir. O da erkeğin âletinin, kadının fercine girmesidir. Ağza boşalma normal bir cinsî temas değildir. Ama haram da denemez. Nitekim normal cinsî temas imkânı olanın istimna ( mastürbasyon ) yapması da uygun değildir. çünki mastürbasyon ancak ihtiyaç için, sâkinleşmek için yapılır; zevk için değil. Zevcesi hayızlı olup şehveti gelmek özürdür. Bu sebeple şüpheli şeylerden kaçınmalı; hanımı hayızlı değilken ağzına boşalmamalıdır.

Meninin necis olup olmaması da aslına bakılırsa hâdiseyle doğrudan alâkalı değildir. Evet, meni Şâfiî’de necis değildir, ama yenecek bir şey de değildir. Öte yandan Hanefî’de necis bir şeyi yemedikten ve sonra çalkaladıktan sonra ağza almaya da câiz değildir, denemez. Nitekim oruçlunun yemesi haram olduğu halde, ağzına bir şey alıp çiğnese, sonra da tükürse, orucu bozulmuyor. Netice itibarıyla boşalmaksızın erkeğin âletini emmek veya kadının fercini yalamak aşk oyunudur, câizdir.

13 Şubat 2012 Pazartesi

    Geri Dön